Ponad 100 lat temu Doktor Henryk Jordan stworzył pierwszy ogród dziecięcy i zainicjował ideę tworzenia dla dzieci właściwych, bezpiecznych warunków do zabawy, sportu, czynnej rekreacji w warunkach miejskich.

Głównym celem było tworzenie warunków do swobodnej zabawy w miejscu inspirującym i dającym “najwięcej podniet do myśli i czynów”, stawianie przed dziećmi “trudności do rozwiązania”. Założony pierwszy ogród w 1889 roku w Krakowie stał się pierwowzorem dla powstających ogrodów w Warszawie, których do roku 1904 powstało 14 /nazywanych ogrodami Raua, gdyż powstawały z funduszy z zapisu Wilhelma Ellisa Raua/.

Ogrody Jordana zajmowały duże obszary /Krakowski 9 ha/ i były podzielone na place /boiska/ do gier i zabaw, otoczone roślinnością. Szata roślinna przypominała park, często ustawiano popiersia sławnych Polaków, altany, sceny do występów, miejsca odpoczynku. Pobyt dzieci był zaplanowany i zorganizowany. Zatrudniano instruktorów do prowadzenia ćwiczeń i zabaw. Każda grupa dzieci uczestniczyła w określonych zajęciach i w określonych czasie zmieniała miejsce. Te miejsca to zabawa, ćwiczenia na przyrządach, wspinaczka, wspólne rozmowy, pogadanki, czytanie bajek, elementy sportowe /łucznictwo, lekka atletyka, sporty wodne/. Na terenie ogrodu Jordana znajdowały się place zabaw dla dzieci do 7 lat, w wieku 7-10 lat, oraz 10-14 lat, plac z przyrządami gimnastycznymi, piaskownice, brodziki z wodą, plac dla matek, placyk dla niemowląt, trawniki wypoczynkowe, tor saneczkowy, bieżnie, strzelnice, plac do gimnastyki ogólnorozwojowej, plac do przedstawień, ogródek do upraw, niekiedy teren z wybiegiem dla zwierząt.

Co z idei Doktora Jordana pozostało do dziś ?

W Warszawie jest kilka /ponumerowanych Ogrodów Jordanowskich/, znajdują się na ich terenie przedszkola, place zabaw.

A w Krakowie  …  jest czym się pochwalić. Pielęgnowane są pomysły dr Henryka Jordana. Warto zobaczyć.

Idea wszechstronnego rozwoju dziecka i potrzeby ekspresji, ruchu, zabawy... Miejsca dla dzieci nazywane różnie, w zależności o wielkości i przeznaczenia:  Ogródki dziecięce - małe placyki przy osiedlach mieszkaniowych, ogrodach miejskich, parkach ogólnodostępnych,. Place zabaw - większe obiekty zaliczane do małej architektury ogrodowej, wyposażone w zróżnicowane urządzenia rekreacyjne i zabawowe.  Ogrody jordanowskie - obiekty powyżej 1-2 ha, lokalizowane często przy placówkach oświatowych /boiska, sprzęty sportowe i rekreacyjne do zabaw grupowych, zorganizowanych/.  Parki sportowe - boiska sportowe, korty tenisowe i inne dla młodzieży starszej.

Nie nazewnictwo i klasyfikacja jest tu najważniejsza, ale fakt, by miejsca rekreacji i zabaw dla dzieci powstawały i były dostępne. Nie tylko po to, aby dzieci się nie nudziły, ale po to aby się prawidłowo rozwijały w bezpiecznym, przyjaznym, estetycznym środowisku.

Der polnisch - deutsche Verband für harmonische Entwicklung von sicher Erholung

und Entspannung für Kinder und Physiotherapie für Menschen aller Altersgruppen.  

 Der Verband baut auf die Ideen von Dr. Henryk Jordan

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now