Ponad 100 lat temu Doktor Henryk Jordan stworzyÅ‚ pierwszy ogród dzieciÄ™cy i zainicjowaÅ‚ ideÄ™ tworzenia dla dzieci wÅ‚aÅ›ciwych, bezpiecznych warunków do zabawy, sportu, czynnej rekreacji w warunkach miejskich.
GÅ‚ównym celem byÅ‚o tworzenie warunków do swobodnej zabawy w miejscu inspirujÄ…cym i dajÄ…cym “najwiÄ™cej podniet do myÅ›li i czynów”, stawianie przed dziećmi “trudnoÅ›ci do rozwiÄ…zania”. ZaÅ‚ożony pierwszy ogród w 1889 roku w Krakowie staÅ‚ siÄ™ pierwowzorem dla powstajÄ…cych ogrodów w Warszawie, których do roku 1904 powstaÅ‚o 14 /nazywanych ogrodami Raua, gdyż powstawaÅ‚y z funduszy z zapisu Wilhelma Ellisa Raua/.
Ogrody Jordana zajmowaÅ‚y duże obszary /Krakowski 9 ha/ i byÅ‚y podzielone na place /boiska/ do gier i zabaw, otoczone roÅ›linnoÅ›ciÄ…. Szata roÅ›linna przypominaÅ‚a park, czÄ™sto ustawiano popiersia sÅ‚awnych Polaków, altany, sceny do wystÄ™pów, miejsca odpoczynku. Pobyt dzieci byÅ‚ zaplanowany i zorganizowany. Zatrudniano instruktorów do prowadzenia ćwiczeÅ„ i zabaw. Każda grupa dzieci uczestniczyÅ‚a w okreÅ›lonych zajÄ™ciach i w okreÅ›lonych czasie zmieniaÅ‚a miejsce. Te miejsca to zabawa, ćwiczenia na przyrzÄ…dach, wspinaczka, wspólne rozmowy, pogadanki, czytanie bajek, elementy sportowe /Å‚ucznictwo, lekka atletyka, sporty wodne/. Na terenie ogrodu Jordana znajdowaÅ‚y siÄ™ place zabaw dla dzieci do 7 lat, w wieku 7-10 lat, oraz 10-14 lat, plac z przyrzÄ…dami gimnastycznymi, piaskownice, brodziki z wodÄ…, plac dla matek, placyk dla niemowlÄ…t, trawniki wypoczynkowe, tor saneczkowy, bieżnie, strzelnice, plac do gimnastyki ogólnorozwojowej, plac do przedstawieÅ„, ogródek do upraw, niekiedy teren z wybiegiem dla zwierzÄ…t.
Co z idei Doktora Jordana pozostało do dziś ?
W Warszawie jest kilka /ponumerowanych Ogrodów Jordanowskich/, znajdujÄ… siÄ™ na ich terenie przedszkola, place zabaw.
A w Krakowie … jest czym siÄ™ pochwalić. PielÄ™gnowane sÄ… pomysÅ‚y dr Henryka Jordana. Warto zobaczyć.
Idea wszechstronnego rozwoju dziecka i potrzeby ekspresji, ruchu, zabawy... Miejsca dla dzieci nazywane różnie, w zależnoÅ›ci o wielkoÅ›ci i przeznaczenia: Ogródki dzieciÄ™ce - maÅ‚e placyki przy osiedlach mieszkaniowych, ogrodach miejskich, parkach ogólnodostÄ™pnych,. Place zabaw - wiÄ™ksze obiekty zaliczane do maÅ‚ej architektury ogrodowej, wyposażone w zróżnicowane urzÄ…dzenia rekreacyjne i zabawowe. Ogrody jordanowskie - obiekty powyżej 1-2 ha, lokalizowane czÄ™sto przy placówkach oÅ›wiatowych /boiska, sprzÄ™ty sportowe i rekreacyjne do zabaw grupowych, zorganizowanych/. Parki sportowe - boiska sportowe, korty tenisowe i inne dla mÅ‚odzieży starszej.
Nie nazewnictwo i klasyfikacja jest tu najważniejsza, ale fakt, by miejsca rekreacji i zabaw dla dzieci powstawały i były dostępne. Nie tylko po to, aby dzieci się nie nudziły, ale po to aby się prawidłowo rozwijały w bezpiecznym, przyjaznym, estetycznym środowisku.